7/12 Whatsapp Destek Hattı 0505 118 4092
Voyelle Turizm-Telkari

Mardin’de Telkari Sanatı

“Kumaşın ve altının sihirbazı derler Süryaniler için. Oysaki ben Mardin’de telkariyim. En eski kelebek kanadı, yiğitlerin asası… Benim göz zevkim, el emeğim, maharetle nakış olur gümüş üzerinde dansla. Ben Mardin’ im. En güzel gümüş işlemeciliğin yurdu yani. Mezopotamya ilhamım, medeniyetler benim desen kaynağım. Ben, tel halindeki gümüşü diriltir, altını şahlandırırım. Basit bir el çekiciyle ve ayak körüğüyle sevda yakısını gümüşe yansıtırım. Ben en güzel kol düğmesiyim. Taşlara nakşetmiş atalarımla, gümüşü yonttum. Ben bir zevk tüneliyim. Bir çocuğun gelecek düşü, Mardin’ de bir sevgi motifiyim. Ben telkariyim, dünden bugüne incecik zevkleri bulutlara işleyen, çiçeklere kazıyan…” Mardinli telkari ustaları böyle tanımlıyorlar köklü sanatlarını, biraz da Mardin’e mal ederek.

Telkari kısaca tel kıvırma sanatı anlamına geliyor. Gümüşün önce ince tel halinde dökülüp, bükülmesiyle değişik motiflerin bir araya getirilerek yapılması olarak bilinir Telkari sanatı. Başlangıçtan sonuna kadar el emeği olan bir sanattır. Telkari sanatı ile kolyeler, düğmeler, küpeler, sigara ağızlıkları, aynalar, tepsiler, kemerler ve yüzükler yapılabiliyor.

Ülkemiz de en çok Mardin-Midyat ilçesinde, Beypazarı, Trabzon da bu sanat yaşatılmaya çalışılmaktadır. Ancak son zamanlarda unutulmaya yüz tutmuş bir sanat olup, öğretici usta sayısı da yok denecek kadar azalmıştır.

Telkari Yapım Aşamaları

– Tel Çekme: Ham haldeki veya hurdaya çıkış gümüşler eritilerek çok ince teller haline getirilir.

– Model Hazırlama: yapılacak olan model önce bir kağıda model olarak çizilir.

– Tavlama: İnceltilen ve bükülen tel esnekliğini kaybeder ve sertleşir. Bu tellere şekil vermek için tekrar ısıtılarak tavlanır.

– Kesim: Yapılacak modele göre teller belirlenen incelik ve uzunlukta kesilir.

– Şekil verme: Dış çerçevesi kesilmiş parçaları çizilmiş olan taslak üzerine yerleştirilerek şekillendirilme işlemine başlanır ve belirli yerlerden kaynakla yapılarak birleştirilir, Sonra dışına teller yerleştirilir. Çerçevenin içine tekniğine uygun daha ince teller yerleştirilir ve kaynak yapılır.Ara bağlantılar yapılarak bir araya getirilir.

– Birleştirme ve kaynak: Telkari de ürün hepsi telden oluşmaktadır. Onlarca parça birleştirilerek yapılır. Bu birleşim kaynak yapılarak yada lehimleme ile yapılır.

– Ağartma: Bu işlemlerin hepsi bittikten sonra malzemede kararma kirlenme olmuş olabilir.Bu yüzden son olarak telkarinin doğal parlak rengini alması için ağartma uygulanır.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Open chat
Voyelle Tour'a Hoşgeldiniz
Merhabalar Voyelle Tour Ayrıcalıklı Aydın Çıkışlı Turlar Sayfamıza Hoşgeldiniz !
Sizlere Hemen Cevap Vermek İçin Sabırsızlanıyoruz