7/12 Whatsapp Destek Hattı 0505 118 4092
Voyelle Turizm

Ekiz, “Acentelere özel bir destek görmedik”

Nazilli’de tur acenteliği hizmeti veren Voyelle Tour işletme sahibi Özgür Ekiz, koronavirüs salgını döneminde devletin kendilerini çok yalnız bıraktığını söyledi. Acentelerin destek olarak bekledikleri olduğunu ifade eden Ekiz, 2 veya 3 aylık ileriye dönük plan açıklanması ve olağanüstü olaylar dışında sektör için ani kararlar alınmaması gerektiğini dile getirdi.
Yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte her sektörde olduğu turizm sektörü de büyük yara aldı. Devlet tarafından destekler verilmeye çalışılsa da 3 aydır işletmelerin kapalı olması ve bu sektörün tur ve organizasyon alanında hizmet vermeye çalışan acentelerinde sıkıntılar yaşanmasına sebep olamaya başladı. Özgür Ekiz ve eşi Elif Ekiz tarafından 5 yıl önce hizmet vermeye başlayan, Kültür Bakanlığı’na bağlı A sınıfı TÜRSAB belgesine sahip Voyelle Tour da yaptığı gezi ve organizasyonlarla sektörün ilçedeki öncü işletmelerinden bir olarak gün geçtikçe parlamaya devam ediyor. Bu sektörün en etkilenen mesleklerinde biri de acente sektörü olurken, 1 Haziran’da açılması planlanan turizm için heyecanlı bekleyiş başladı. Voyelle Tur sahibi Özgür Ekiz, “İnsanlar bu süreçte şunu çok iyi anladı, ne kadar malın mülkün paran olsa da bu süreçte bir şeye yaramadığını herkes çok iyi anladı. O yüzden insanın yapacağı en güzel yatırım gezmek. Para vererek kendini zenginleştireceğin şey gezmek” dedi.

“BAKANLIK ACENTELERİN ARKASINDA DURMADI”
Voyelle Tour olarak 10 Mart gibi faaliyetlerine yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle son verdiklerini hatırlatan getiren Ekiz, “Ofisimizi açık tuttuk ama bizim en yoğun sezonumuz olan Mart sonu Nisan ayı turlarımız, gezilerimiz özellikle de okul gezilerimizi iptal etmek zorunda kaldık. Bu süreçte Bakanlık acentelere de evden çalışabilirsiniz gibi komik bir öneri de bulundu. Olmayan müşteri için evden çalışsak ne olacak. Maalesef Bakanlık bu konuda acentelerin arkasında durmadı. Yapabildiğimiz kadar turlarımızı iptal ettik. Paralarını mümkün olduğunca, kasamızdan iade ettik. Bu dönemde oteller bize iade yapmadılar. Sıcak bakmadıklarını ifade ettiler. Bize sundukları para iadesi yapamıyoruz, bir sonraki geldiğinizde bu ücreti kullanabilirsiniz dediler. Maalesef bazı müşterilerimizin paraları otellerde kaldı. Biz ne yaptık kendi bütçemizden, krediyle müşterilerimizin ücretlerini ödedik. Uçak biletlerinde de iade olmadı, burada da uçuşun başladığı 2 ay içerisinde paraları iade edilecek” dedi.

“BAYRAMDAN SONRA HAREKET BEKLİYORUZ”
Haziran başı gibi günlük gezilere başlamayı planladıklarını belirten Ekiz, “Maalesef 3 aydır kapalıyız, faaliyetlere ara verdik. Nasip olursa Ramazan Bayramının arkasından Haziran başı gibi günübirlik gezilerimizle faaliyetlerimize başlamak istiyoruz. Gezmeyi ve gezdirmeyi düşünüyoruz. Hala endişeli bir kesimde var normal olarak. İnsanlar bu süreçte şunu çok iyi anladı, ne kadar malın mülkün paran olsa da bu süreçte bir şeye yaramadığını herkes çok iyi anladı. O yüzden insanın yapacağı en güzel yatırım gezmek. Para vererek kendini zenginleştireceğin şey gezmek. İnsanlar bu dönem de çok iyi anladı. Bu yüzden bayramdan sonra biri hareket bekliyoruz. Temmuz ayı başında da uzun soluklu gezilerimizde başlayacak.”

“HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKACAK”
İşler başladıktan sonra alınacak önlemler konusunda bilgiler veren Voyelle Tur Sahibi Özgür Ekiz, “ Ulaştırma Bakanlığının 15 Ekim’e gezi otobüslerinin yarı kapasiteyle çalışacağını açıkladılar. Bizim gezi otobüslerimizin de 45 kişi olduğunu düşünürsek, yaklaşık 22 kişi ile turlarımıza gitmeyi planlıyoruz. Tabi kişi sayısı azalınca maliyette ister istemez artacak. Bugün İstanbul Nazilli en ucuz otobüs bileti 250 liralardan bahsediliyor. Uçak biletinin taban fiyatı da 230 liradan başlıyor. Bu 3 ayda o kadar sıkıldık ki ve zararlar yaptık ki acenteler olarak en azından kurtarma anlamında 1 her zaman 0’dan büyüktür düşüncesiyle çok çok paralar kazanmadan otelci, rehber, otobüsçü taşın altına elini koyarak, herkes kendi maliyetinden birazcık kısıp fiyatları 2’ye katlamayacak şekilde bu gezilerimizi yapmayı planlıyoruz. Çok büyük artışlar olmayacak. Yeter ki insanlar dışarı çıksınlar” şeklinde konuştu.

“HER TUR DÖNÜŞÜ ARAÇLAR DEZENFEKTE OLACAK”
Araçların sürekli dezenfekte olacağını ifade eden Ekiz, “Her tur dönüşü araçlar dezenfekte yapılacak. Gerekli anlaşmalar yapıldı. Misafirlerimizin içi rahat olsun. Otobüste kullanmaları için dezenfekte, maske dağıtmayı planlıyoruz. Şimdilik bizim acente olarak elimizden geldiğince aldığımız önlemler bunlar” dedi.

“BİRÇOK OTEL AÇILMAYABİLİR”
Karadeniz turlarında otel konusunda sıkıntı yaşanabileceğini ifade eden Ekiz, “Otellerde yarı müşteriyle çalışacak. Bizim Karadeniz’de çalıştığımız oteller küçük oteller. Yarı kapasiteyle çalışacaklarından birçok otel kurtarmayacağından açmaya bilir. O yüzden oteller için 1 Haziran’ı bekliyoruz. Fiyatları belli olunca ona göre tur fiyatları netleşir. Ona göre önümüze bakarız” dedi

“ANİ KARARLAR AÇIKLAMASINLAR”
Devletin çok yalnız bıraktığı sektörün acenteler olduğunu dile getiren Özgür Ekiz, “Maalesef Turizm Bakanlığı için turizm demek öncelikle otel demek. Bu süreçte acenteler biraz yalnız bırakıldı. Sadece kredi desteği gündeme geldi. Turizm Bakanlığı acentelere özel 50 bin lira kredi desteği sağladı. Bizim daha buna ihtiyacımız olmadı ama inşallah ileri ki süreçte ihtiyacımız olmaz kullanmayız. Bunun dışında acentelere özel maalesef bir destek görmedik. Bizim destek olarak beklediğimiz şu, bizim 2 veya 3 aylık planımız budur. Ani kararlar açıklamasınlar” ifadelerini kullandı.

Open chat
Voyelle Tour'a Hoşgeldiniz
Merhabalar Voyelle Tour Ayrıcalıklı Aydın Çıkışlı Turlar Sayfamıza Hoşgeldiniz !
Sizlere Hemen Cevap Vermek İçin Sabırsızlanıyoruz