Şirince - Meryemana - Nazarköy
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

ŞIRINCE - MERYEMANA - NAZARKÖY

İlk olarak yol üzeri kahvaltı alıyoruz güne başlangıç önemli sonrasında yola koyuluyoruz ve Şirince'ye doğru yol alıyoruz.

Efes’in terk edilmesinden sonra 15.yy civarında yerleşim görmeye başlamıştır. Mevcut yapılar 19.yy civarlarında yapılmıştır.

Eski bir Ortodoks köyü olduğu zamanlardaki ismi Çirkince’dir. Sakinlerinin bu ismi, yabancıların rahatsız etmemesi ve köylerinin güzelliğinin bozulmamasını istedikleri için verdiği söylenmektedir. Şirince ismi dönemin Valisi Kazım Dirik tarafından köyün güzelliği göz önüne alınarak verilmiştir. Şirince Köyü, dağın tepesinde konumlandığı için ziyaretçilerine çok hoş bağ ve şeftali bahçesi görünümü sunmaktadır.

Bugün köy Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezi durumundadır. Kurtuluş Savaşı’ndan önce köyde Rumlar yaşamakta iken, savaş sonrasında iki ülke arasında yaşanan mübadele anlaşmasına göre bölgeye Yunanistan’da yaşayan Türkler yerleştirilmiş. Şirince’de yaşayan Rumlar ise Yunanistan’a göç etmek zorunda kalmıştır.

Şirince, şarabı ve restore edilmiş evleriyle taş sokaklarıyla ilginizi cekecektir. Köydeki kadınların tezgahlarını görüceksiniz sokaklarda el örmesi taçlar ve meyve şurupları, el örgüsü bebekler manzaraya karşı oturup son olarak bir kahve içmenizi tavsiye ederiz.

Şehrin tarihi tanıtımı yapıldıktan sonra Meryem Ana Evi'ne çıkıyoruz. Hristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi hadisesinden sonra Hz. Meryem, havari Yuhanna (St. Jean) ile birlikte bu bölgeye gelmiş ve hayatının son yıllarını burada geçirmiş. 1950’li yıllarda restorasyon çalışması yapılan Meryem Ana Evi’nin Vatikan tarafından da kutsal olduğu ilan edilmiş 1952’de ise Vatikan tarafından hac yeri olarak ilan edilmiştir.

Son noktamız Nazarköy buraları nasıl anlatsam size, çeşit çeşit renkleri içinde barındıran ağaçlar, muhteşem bir doğa, mis gibi hava, güler yüzlü satıcı hanımlar, otlu gözleme, sıcacık çay, nazar boncuklu ağaçları, evleri…. Bir de üstüne renk renk nazar boncuklarının olduğu satış yerleri..

Nazar Köy eski adı Kurudere olan, 60 yıldan fazladır boncuk atölyeleri ve boncuktan geçimini sağlayan bir köymüş. Ama köyün kaderi bundan 4 sene önce girişimci bir muhtar tarafından değişmiş. Emekli olduktan sonra karısının ısrarı ile bu köye yerleşen Mehmet Yiğit köyün muhtarı olmuş ve köylülerle birlikte değişimi başlatmış. İlk iş köyün adını değiştirtip Nazar Köy yaptırmış.. Sonrasında Esnaf Kooperatifi kurmuş ve küçük ahşap satış stantları, 4 seneden beri organizasyonunu yaptığı Boncuk Festivali, tüm yurtta katıldıkları fuarlar sayesinde küçük köyün kaderi değişmiş. Şimdi ki durumdan çok memnunlar tüm yurt ve dünyada tanınıyor boncukları..

Böylece bir turun daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Tüm misafirlerimizi bu güzel turumuza davet ederiz...