Tire Pazarı - Ödemiş - Birgi
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

TIRE PAZARI - ÖDEMIŞ - BIRGI

Bu turumuzda İzmire bağlı olan Büyük Tire Pazarı'na gidiyoruz.Türkiyenin en büyük açık pazarı olan Tire Pazarı, el emeği oyalar, giysiler, sebzeler, meyveleriyle çok büyük bir pazar. Gezmeye doyamayacaksınız. Pazar gezimiz bittikten sonra diğer durağımıza geçiyoruz.

Ödemiş. Sakin yaşamıyla huzurlu güzel bir ilçe. Ödemiş’te görülmesi gereken yerler Bedia Akartürk müzesi. Sanat hayatına burda başlayan Bedia hanımın sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi diktiği yöresel kıyafetleri müzede sergilenmekte.

Ödemiş köftemizi yiyip son durağımıza gidiyoruz. Birgi, yemyeşil dokusuyla saklı kalmış şirin bir yer. Birgi’de sokaklarını adımlayıp asırlık çınar ağaçlarının arasından yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli, ahşap pencereli evleri izleyerek ilerliyoruz.

Birgi’de görülmesi gereken ilk yer Çakırağa Konağı. 1763 yılında Mustafa Şerif Çakırağa tarafından Venedik'ten ahşapları getirelerek yapılmıştır. Üç katlı görkemli dış yapısı kalem işi ile süslenmiştir. Hemen her odasının tavanlarında süslemeler mevcuttur.

Sonraki durağımız Ulu cami. 1312 yılında yapılan cami Türk-İslam mimarisinin en iyi örneklerinden biri. Caminin güney duvarındaki antik aslan yontusu oldukça ilginçtir.

Çivi kullanılmayan ahşap işçiliğiyle de dikkat çeken Ulu Cami'nin çinileriyle kaplı minaresi oldukça ilgi çekmektedir.

Caminin tam karşısındaki hoş tasarımlı cafede limonata içmenizi tavsiye ederiz. İmam-ı Birgivi Türbesi , cami kale kalıntıları görülmeye değer yerler. Mezar ziyareti yapanlar genelde ağaç dallarına kumaş baglayarak dilek dilerler. Müderris İbrahim efendinin mezarında kulağınızı ayak taşına dayadığımızda enterasan bir şekilde kalp atımı duyabilirsiniz.

İyi gezmeler diliyoruz...