Medeniyetler Yolculuğu GAP
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

MEDENIYETLER YOLCULUĞU GAP

1. GÜN__________NAZİLLİ - KONYA - ADANA

Siz Değerli misafirlerimizle 20:00’de Atatürk Parkı yanındaki iyisi çeşmesinde buluşup yola çıkıyoruz. İkramlarımız eşliğinde eğlenceli bir gece yolculuğu yaparak sabah saatlerinde Adana bölgesine varıyoruz.

2. GÜN__________ANTAKYA –HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ – UZUN ÇARŞI – HABİB-İ NECCAR CAMİİ - TARİHİ SOKAKLAR – KATOLİK VE PROTESTAN KİLİSESİ - ST. PIERRE KİLİSESİ- HARBİYE - KIRIKHAN – HASSA – ISLÂHİYE – GAZİANTEP – ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ – ESKİ ŞEHİR - MUTFAK KÜLTÜRÜ MÜZESİ – BAKIRCILAR ÇARŞISI
Sabah bölgeye varışımızın ardından (ekstra) kahvaltı molası veriyoruz ve ardından dillerin ve dinlerin kardeşçe bir arada yaşadığı, hoşgörünün başkenti, Roma İmparatorluğunun olimpiyatlar şehri diye bütün Dünya’da nam salmış Hatay ili merkezi Antakya’ya Belen Geçidi üzerinden ulaşıyoruz. İlk olarak dünyanın 3. en büyük Mozaik Müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Müze gezimizin ardından Anadolu’da yapılan ilk camii olan ve içerisinde Hz İsa’nın havarilerinden Yahya, Yunus, Şem'un-ı Sefa ve Yasin Süresinde adı geçen Habib–i Neccar’ ında kabrinin bulunduğu Habib Neccar Camini ziyaret ediyoruz. Sonraki güzergahımız da, Eski Antakya Evlerini göreceğimiz sokaklarda yürümeye başlıyor, Katolik, Ortodoks Kiliselerini ziyaret ediyoruz (Ziyarete açık olduğu takdirde kiliseleri görebiliriz) sonrasında, Antakya’nın modern halini bize unutturacak olan Uzun Çarşıya giriyoruz. Uzun Çarşıdaki gezimizden sonra (ekstra) öğle yemeğimizi alıyoruz ve dileyen misafirlerimizle meşhur Antakya künefesinin tadına bakıyoruz. Antakya mutfağına ait lezzetli yemeklerinin tadına batıktan sonra dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi’nin görüyoruz. Ardından eski dönemlerde Antakyalı zenginlerin yazlık mevkii olan, çağlayanlarından su kanallarıyla şehre su getirilen ve efsaneleriyle ünlü Harbiye’ yi geziyoruz.

Harbiye’deki gezimizden sonra Kırıkhan ve Islahiye üzerinden yolculukla düşman işgali sırasındaki şanlı direnişiyle 1927 yılında “GAZİ” unvanı alan Antep’e varıyoruz. Yolculuğumuzdan sonra Antep gezimize Dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlayacağız. Roma İmparatorluğunun en doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikayenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan Kale’yi panoramik olarak, Antep’in en eski ve köklü ailelerinden birisi olan Göğüş Ailesi’nin eski evi olan Mutfak Kültürü Müzesi’ni, pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Gezimizin ardından otelimize yerleşiyoruz. Konaklamamız Gaziantep’te.

3. GÜN__________GAZİANTEP – BİRECİK- HALFETİ – HALFETİ TEKNE TURU – KELAYNAKLAR- ADIYAMAN - KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – CENDERE KÖPRÜSÜ – ARSEMİA – NEMRUT TÜMÜLÜSÜ – NEMRUT GÜNBATIMI
Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, yola çıkıyoruz. İlk durağımız Birecik. Birecik vardığımızda nesli tükenmekte olan sadece Fas ve Birecik’te bulunan kelaynak kuşlarını görüyoruz. Ardından Birecik Barajı’nın yapımıyla birlikte bir kısmı sular altında kalan Halfeti, 2. durağımız. Birecik Baraj Göl’ü üzerinde 1 saat süren bir Tekne Turuna (ekstra) çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ye dönüyoruz. Tekrar yola çıkarak Adıyaman'a ulaşıyoruz. Öncelikle burada (ekstra) öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından bizleri bekleyen minibüslerimize biniyoruz. Daha sonrasında Kahta'dan geçerek Karakuş Tümülüsü'ne geliyoruz ve rehberimizin anlatımlarını dinliyoruz. Sonraki durağımız Roma İmparatorluğunun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği Cendere Köprüsü. Burada yapılan anlatımlar ve çekeceğimiz fotoğraflardan sonra, Kommagene Krallarının yazlık başkenti olan Arsemia'yı görüyoruz ve devamında 2100 m yükseklikte bulunan Nemrut dağının zirvesine ulaşıyoruz. Kommagene Kralı Antiochos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Muhteşem manzarası eşliğinde rehberimizin yapacağı anlatımlar sonrasında Gün Batımını seyrediyoruz (Bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak, tur programında herhangi bir değişiklik olmadan Gün doğumuna da çıkılabilir). Ardından tekrar minibüslerimize binerek Adıyaman' da bulunan otelimize ulaşıyoruz.

4. GÜN__________ADIYAMAN – ATATÜRK BARAJI –MİDYAT – MOR GABRİEL MANASTIRI – MİDYAT KONUK EVİ – TELKARİCİLER ÇARŞISI – MARDİN – KASIMİYE MEDRESESİ – ESKİ MARDİN – ULU CAMİİ – ABBARALAR - ESKİ PTT BİNASI (ESKİ ŞAHTANA EVİ)
Kahvaltımızın ardından Mardin’ e yola çıkıyoruz. Yol güzergahımız da seyir terasından Dünya’nın 6. ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajını görüp fotoğraflıyoruz. Ardından Midyat’a yolculuğumuza devam ediyoruz. Midyat’ a varışımızla birlikte ilk olarak (ekstra) öğle yemeğimizi alıyoruz ve ardından birçok dizinin çekildiği Midyat konukevi ve Mor Gabriel Manastırı ziyaret noktalarımız olacak (Müsait olması durumunda gezilecek). Mimarisiyle insanları etkileyen bu güzel kentte ziyaretlerimizin sonrasında Telkariciler çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Alışverişimizi tamamladıktan sonra tekrar yola çıkıp eski Mardin’e varıyoruz. Dinlerin ve Dillerin bir arada bulunduğu, Türk, Kürt, Süryani, Arap her kültürden birçok insanın bir arada yaşadığı, kültürel ve etnik coğrafyanın bütünleştiği Mardin, el yapımı taş işçiliği ve kendine has dokusu ile ziyaretçilerini büyüleyen, kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin'de gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Artuklu sanatının her detayını taşıyan Taş işçiliğinin muntazam olarak sergilendiği Medrese uzun yıllar eğitim amaçlı kullanılmıştır. Rehberimiz sizi bu yapının özelliklerini anlatırken büyüleneceksiniz. Medreseden ayrıldıktan sonra Eski Mardin Meydanı'na varıyoruz ve aracımızdan inip taş kaplı dar sokaklarında yürümeye başlıyoruz. Ulu Camii ziyaretimizde Sakal-ı Şerif-i görme fırsatımızda olacak(gezi tarihindeki müsaitliğe göre). Belediye temizlik işlerinin kadrolu eşekler ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaralar'da hatıra fotoğraflarımızı çekiniyoruz. Güzel bir tarihi konak yapısı olan PTT binasını da görerek günümüzü sonlandırıyoruz ve Mardin’deki otelimize geçiyoruz.

5. GÜN__________MARDİN – DEYRÜLZAFARAN MANASTIRI - GÖBEKLİ TEPE TAPINAĞI – EYYÜB PEYGAMBER SABIR MAKAMI VE CAMİİ - HALİL-ÜR RAHMAN VE RIZVANİYE CAMİLERİ – BALIKLI GÖL – AYN-EL ZELİHA GÖLÜ – HZ. İBRAHİM MAKAMI – BEDESTEN VE GÜMRÜKHAN - ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ – SIRA GECESİ
Otelde aldığımız kahvaltı sonrası bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Deyrülzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümünü görüyoruz (Müsait olması durumunda gezilecek). Daha sonra yola çıkarak Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ ya ulaşıyoruz. İlk olarak bir çiftçinin karasabanla tarlasını sürerken buluğu taşı müzeye götürmesiyle 1963 yılında keşfedilen Göbekli Tepe'ye varıyoruz. Dünyanın en eski tapınağı olma özelliğine sahip bu yapı grubunda halen kazı ve restorasyon çalışmaları sürmekte. Ancak halen kim, ne zaman, neden inşa ettiği konusunda gizemini koruyor (restorasyon çalışmaları devam etmekte, müsait olması durumunda gezilecek) Göbekli Tepe gezimizin sonrasında sabrın timsali Eyyüb Peygamberin çile çektiği mağarayı ve makamındaki kuyuyu ziyaret ediyor ve sabır için, şifa için sulardan içiyoruz. Şehir merkezine geçerek yer alan Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Gezimizin ardından Bedesten ve Gümrükhan'da vereceğimiz serbest mola alışveriş yapabilirsiniz (extra) öğle yemeği ardından Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. Şanlıurfa Müzesi'nde; Harran'daki kazı çalışmalarından elde edilen eserlerin yanı sıra, yöredeki diğer höyüklerde ve eski iskân yerlerindeki çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan kültür varlıkları, kronolojik sıralama ile ve ayrı vitrinler halinde teşhir edilmektedir.. Akşam yemeği ve konaklama Şanlıurfa’daki otelimizde. Yemek sonrasında Şanlıurfa’da meşhur ve simgelerinde biri olmuş Sıra Gecesine katılıyoruz (ekstra).

6. GÜN__________ŞANLIURFA – ADANA – TAŞKÖPRÜ – SABANCI CAMİİ – KONYA – DENİZLİ- AYDIN -NAZİLLİ
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Adana’ya Hareket ediyoruz. Adana’ya varışımızın ardından Meşhur Taşköprü ve Sabancı Camiisini gezip fotoğraflıyoruz ve (ekstra) öğle yemeğimizde meşhur Adana Kebabını tadıyoruz. Daha sonrasında Konya, Denizli, Aydın üzerinden Kuşadası’na dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

Gecenin geç saatlerde sizi aldığımız yerlere bırakıyouz. Bir Başka Voyelle Tour turunda görüşmek dileğiyle.