Salda Gölü - İnsuyu Mağarası - Lisinia
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

SALDA GÖLÜ - İNSUYU MAĞARASI - LISINIA

Doğa tutkunları için muhteşem bir turla karşınızdayız.

Turumuza Dinar Sıçıkan'da alacağımız açık büfe kahvaltı ile başlıyoruz. Suçıkan, Büyükmenderes nehrini oluşturan 5 koldan birinin kaynak noktası olarak bilinir. Suçıkan tesisleri çok güzel bir havuz ve şelaleden oluşan bir alanda kurulu.

Keyifli kahvaltımızın ardından yola koyuluyoruz. Sonraki durağımız İnsuyu Mağarası. Mağara Türkiye'nin en büyük, dünyanın da sayılı mağaralarından biri. Bu yeraltı oluşumuna adını veren, 562 metre uzunluğundaki İnsuyu'nun büyük bir kısmı mağaranın içinden akar. Birbiriyle yerüstü ve yeraltı bağlantısı olan 9 küçük göl, ikinci gölü süsleyen sarkıt ve dikitler, sonradan düzenlenmiş ve ışıklandırılmış bu mağaraya ayrı bir hava verir.

Mağara gezisinin ardından Burdur'a geçiyoruz. Merkezde ziyaret edilmesi gereken en önemli merkez Burdur Arkeoloji Müzesi. 1957-1960 yılları arasında Hacılar Höyüğü'nde yapılan kazılardan elde edilen  Neolitik (8000 - 5500) Kalkolitik (5500 - 3200) çağlara ait bulgular Bulguroğlu (Pirkulzade) Medresesi’nin ayakta kalan tek yapısı olan kütüphane binasında toplanarak sergilenmektedir.

Şimdi de Lisinia Doğal Yaşam Köyü'ne gidiyoruz. Lisinia, koordinatörlüğünü, veteriner hekim ve aynı zamanda bir doğa gönüllüsü Öztürk Sarıca’nın üstlendiği bir proje alanı. 2005 yılında hayata geçirilen proje, Türkiye’nin bu konudaki ilklerinden.Pek çok proje yürütülüyor köyde. En göze çarpanlarından biri zarar görmüş yaban hayvanlarını tedavi ve rehabilite etmek. Yıllık 500 civarında yaban hayvanı gelip gidiyor bu köye. Köyde üretilen bitkilerden yapılan ürünleri denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Köyde, akarsuların önüne katarak getirdiği odun parçalarını toplayıp onları ahşap heykellere dönüştüren Durul Bakan ile de tanışıp eserlerini yakından inceleyebilirsiniz. Durul bey bu konuda dünyanın en iyilerinden biri.

İstemeye istemeye köyden ayrılıp Salda Gölü'ne geçiyoruz. Turkuazın her tonunu içeren rengiyle, bembeyaz kumlarıyla bir doğa harikası Salda. Dünya üzerinde Mars’ın özelliklerini taşıyan 2 yerden birinin Salda Gölü olduğu söyleniyor. Salda aslında bir krater gölü ve tektonik hareketler sonucunda oluşmuş. 184 metre derinliğiyle Türkiye'nin en derin göllerinden biri. Bembeyaz kumlarıyla Türkiyenin Maldivleri ismini hak ediyor.

Salda'da geçirdiğiniz zamanın unutlumaz bir anı olarak kalacağını garanti ediyoruz.

Artık dönüş yoluna koyuluyoruz. Başka gezilerle bir araya gelebilmek dileklerimizle...