Sığacık - Çeşme - Alaçatı - Urla
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

SIĞACIK - ÇEŞME - ALAÇATI - URLA

Yine muhteşem bir gezi rotasıyla karşınızdayız. İlk durağımız Sığacık burada ilk olarak Sığacık kalesini görüyoruz. Kale, Rodos seferine (1521-1522) hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman emriyle Parlak Mustafa Paşa’ya inşa ettirilmiştir. Deniz üssü olarak kullanılması amacıyla inşa ettirilen bu kale, yakın geçmişte gümrük kontrol merkezi olarak kullanılmıştır.

Sığacık’ta daha sonra Üretici Pazarı’na gidiyoruz. Dileyen misafirlerimiz, Sığacık’lı hanımların maharetli elleri ile hazırladığı, müthiş lezzetli sarmaların, böreklerin ve baklavaların tadına bakabilirler.

İkinci durağımız kızgın kumlardan serin sulara kendimizi bırakacağımız Çeşme. Burada yüzme molası veriyoruz.

Üçüncü durağımız Alaçatı. Rengarenk pencerelerin kapıların süslediği cumbalı taş evleri, sardunya ve begonvillerle sarılı Arnavut kaldırımlarında adım adım geziyoruz. Lavanta kokulu hediyelik eşya satan dükkanlar, mavi tahtalı sandalyeler ve yöreye özgü motifli masa örtüleriyle cok keyfili bir atmosfere sahip şirin bir yer Alaçatı.

Büyüklükleri birbirinden farklı dört adet Yel Değirmeni, 1850'li yıllardan kalma taş yapılar olarak hemen göze çarpıyor. Özellikle fotoğraf çekmek için oldukça ideal bir yer. Soluklanıp bir kahve içmenizi de tavsiye ediyoruz.

Artık son durağımız olan Urla’ya geçiyoruz.

Urla, Çeşme yarımadasına has naif ve özgün doğal yapıya sahip huzur veren atmosveriyle bizi karşılıyor. Rum mimarisine sahip taş konakların, birbiriyle uyum içindeki eski ve yeni yapıların arasında geziyoruz.

Sanat sokağı üzerinde hem seramik derslerine katılabilir hem de muhteşem seramik ürünler alabilirsiniz.

Ve Urla gezimizde bitikten sonra dönüş yoluna çıkıyoruz. Sizleri de bu huzurlu dolu ve şirin yerleri gezmeye davet ediyoruz.