OSMANLI BAŞKENTLERİ (Edirne-İstanbul-Bursa)
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

OSMANLI BAŞKENTLERİ (EDIRNE-İSTANBUL-BURSA)

Cuma akşamı yola çıkıyoruz, bizi uzun fakat zevkli gecicek bir yol macerası bekliyor, ilk durağımız Edirne çok seveceğinize ve gezerken hayranlık duyacağınıza eminimiz

Edirne, Anadolu’yu Avrupa’ya birleştiren bir konumda olması nedeniyle zengin bir kültüre de sahiptir. İl genelinde Osmanlı Türk kültürünü yansıtan 612 tarihi eser vardır. Bu eserlerden bir bölümü (ki bunlar Selimiye Camii, Üç Şerefeli Cami, Kervansaray, Meriç Köprüsü, Eski Cami v.b.) sağlamlılığını korumakta olup halen kullanılmaktadır. Bunlara benzer bir bölüm tarihi yapı da restore edilmektedir.  Edirne de gezilecek çok yer var bunlardan biri 1569-1575 yılları arasında inşa edilmiş, 2011 yılında Dünya Mirası listesine alınan muhteşem bir Mimar Sinan eseri. 

Caminin yapımında o kadar matematiksel veri var ki, insan okuyunca şaşırıyor, aklı almıyor. Mimar Sinan bu denklemleri çözerek camiyi tasarlamış. Cami kapısının girişinde bulunan zincir detayı ilk karşılaştığımız şey. Bu zincirin adı ‘Enaniyet Zinciri’ imiş. Bu Zincirle insanlar enaniyet ve benliklerini kapının dışında bırakır, günümüz tabiriyle daha camiye adım atmadan bir nevi sisteme format atarlarmış ,Yapı aslında Külliye şeklinde tasarlanmış ve hemen önünde bulunan.Selimiye Arastası da bu külliyenin bir parçası. Camiyi ziyaret ettikten sonra bu tarihi çarşıdan alışveriş yapabilirsiniz.

Edirne’ye gelip Karaağaç’a gitmeden olmaz. Tunca ve Meriç nehirlerinin üzerinden geçerek buraya varılıyor. Türkiye sınırlarından da geçen nehrin doğduğu yer Bulgaristan’dır. Ayrıca Türkiye’de bulunan 10.büyük akarsudur. Meriç Nehri üzerinde izlenen gün batımı, büyüleyici bir güzelliktedir. Meriç Nehri’ne ait bir efsane de bulunmaktadır. İki aşığın kavuşamadığı efsanevi bir aşk hikayesinin bitimine sebep olduğu rivayet edilen nehir, hem heybetiyle, hem de debisiyle masallara konu olmuştur. Şükrü Paşa Anıtı 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve şehitlerin anısına yapılmış. Savaş sırasında yokluk içinde Edirne’yi savunan Şükrü Paşa’nın, Edirne’nin savunma yerlerinden biri olan Kıyık Tabya’ya mezarı getirilmiş ve anısına bir anıt yapılmış. Anıtla beraber burada bulunan tabyada, Balkan Savaşları’nı anlatan ve Edirne halkının elinde bulunan eşyalardan oluşan bir müze oluşturulmuş.Ali Paşa Çarşısı, Türk İslam Müzesi, Edirne Büyük Sinegogu, Edirne Arkeoloji Müzesi, Lozan Anıtı, Rüstempaşa Kervansarayı, Edirne Bedesteni, Enez Kalesi, Saraçlar Caddesi, Kırkpınar, Bulgar Kilisesi.

Kendine özgülüğün tavana vurduğu bir yöre lehçesiyle tanışmak için bu tarih kokan şehri görmelisiniz,sonrasında İstanbul'a konaklamamızı yapcagımız şehire gidiyoruz. İstanbula vardıgımızda otelimize yerleşip dinleniyoruz.

İstanbul, şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş bir kültür ve tarih mozaiği... Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve Avrupa ile Asya kıtaları üzerinde tarihi ve kültürel dokusuyla göz kamaştıran camiler, saraylar, parklar ve köşkler şehri İstanbul'u keşfetmek çok heyecanlı ve eğlenceli olacaktır.

 İlk rotamız olan Miniatürk, Türkiye'deki çeşitli yapıların maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır.

Buradan Panaroma'ya geçiyoruz. Burası Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethedişini canlandırıldığı, top sesleri, Mehter Marşları ve at kişnemesi efektleri eşliğinde ilgiyie izleyeceğiniz panaromik bir müzedir.

Ardından Eyüp Sultan Türbesini ziyaret edip Pierre Lotti'ye cıkıyoruz. Manzara eşliğinde çayımızı içiyoruz. Yorgunluğumuzu azda olsa alıyor burası. Süleymaniye Camii'ne geçiyoruz. Gezimizi yaptıktan sonra burada serbest zaman veriyoruz. Taksim İstiklal Caddesine yürüyoruz buradan. Keyifli gezi sonrası , İstanbul'un eşsiz manzarasını görmek için boğazda tekne turumuzu yapıyoruz,sonrasında otele geçip istirahat ediyoruz.

Son sabahımızda, kahvaltımızı alıp son günümüzün gezisini yapıyoruz. Tarihi Yarımada'da, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Hipodrom'u gördükten sonra Sirkeci'ye kadar yürüyoruz, Mısır çarşısı, Eminönü, Galata Köprüsü'nü de gezip Sirkeci Garından Marmaray'a binip Ayrılık çeşmesi'ne gidiyoruz. Burdan da araçlarımıza binip Bursa'ya Tarihi sokaklarda yapacağımız yürüyüş ile muhteşem mimarisi ile göz kamaştıran ULU CAMİ'ye varıyor, rehberimizin detaylı anlatımı sonrası, TARİHİ KAPALI ÇARŞI ve KOZAHAN'ı gezip, meşhur İskender Kebabı tatmak için boş zaman veriyoruz.

Boş zaman ardından Bursa nın simgesi haline gelmiş olan YEŞİL TÜRBE’yi ve YEŞİL CAMİİ ziyaret edip bu güzel günü sonlandırıyoruz.  Evlerimize doğru yola çıkıyoruz siz değerli misafirlerimizi bekliyoruz turlarımıza ..