Uçaklı GAP turu
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

UÇAKLI GAP TURU

1. GÜN  GAZİANTEP – HATAY - UZUN ÇARŞI – HABİB-İ NECCAR CAMİİ - TARİHİ SOKAKLAR - ST. PIERRE KİLİSESİ - ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 04:00 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı' nda VOYELLE TOUR Kontuarında buluşuyoruz.  Check-in işlemlerimizin ardından PEGASUS HAVAYOLLARI PC3010 sefer sayılı uçuşu ile saat 06:00’de uçuşumuza başlıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik keyifli bir uçuşun ardından Adana Şakirpaşa Havalimanı'na iniyoruz. Bagajlarımızı alıp bizi bekleyen tur aracımıza biniyoruz.

Yolda kısa bir kahvaltı molası (EKSTRA) veriyoruz. Ardından 2.5 saatlik yolculukladillerin ve dinlerin kardeşçe bir arada yaşadığı, hoşgörünün başkenti, Roma İmparatorluğunun olimpiyatlar şehri diye bütün Dünya’da nam salmış Hatay ili merkezi Antakya’ya ulaşıyoruz. Anadolu’da yapılan ilk camii olan ve içerisinde Hz İsa’nın havarilerinden Yahya, Yunus, Şem'un-ı Sefa ve Yasin Süresinde adı geçen Habib–i Neccar’ ında kabrinin bulunduğu Habib Neccar Camini ziyaret ediyoruz. Sonraki güzergahımız da, Eski Antakya Evlerini göreceğimiz sokaklarda yürümeye başlıyor, sonrasında, Antakya’nın modern halini bize unutturacak olan Uzun Çarşıya giriyoruz. Hatay gezimizi tamamladıktan sonra düşman işgali sırasındaki şanlı direnişiyle 1927 yılında “GAZİ” unvanı alan Antep’e varıyoruz. Yolculuğumuzdan sonra Antep gezimize Dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlıyoruz. Roma İmparatorluğunun en doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikayenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Antep gezimizin geri kalanını son günümüze bırakarak otelimize yerleşiyoruz. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan Kale’yi panoramik olarak gezerek, pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Gezimizin ardından otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama Gaziantep

 

2.GÜN  HARRAN - GÖBEKLİ TEPE TAPINAĞI – HALİL-ÜR RAHMAN VE RIZVANİYE CAMİLERİ – BALIKLI GÖL – AYN-EL ZELİHA GÖLÜ – HZ. İBRAHİM MAKAMI – BEDESTEN VE GÜMRÜKHAN - SIRA GECESİ

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında yola çıkarak Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ ya ulaşıyoruz. İlk olarak bir çiftçinin karasabanla tarlasını sürerken buluğu taşı müzeye götürmesiyle 1963 yılında keşfedilen Göbekli Tepe' ye varıyoruz. Dünyanın en eski tapınağı olma özelliğine sahip bu yapı grubunda halen kazı ve restorasyon çalışmaları sürmekte. Ancak halen kim, ne zaman, neden inşa ettiği konusunda gizemini koruyor (restorasyon çalışmaları devam etmekte, müsait olması durumunda gezilecek) Göbekli Tepe gezimizin sonrasında aracımızı Harran' a sürüyoruz.. İsmini sıcaklıktan ve yolların kesişmesinden alan ve bir dönem Emevilere başkentlik eden Harran ile gezimize devam ediyoruz. Burada ilk olarak Harran Şehrinin ortasında 22 mt yükseklikte var olan Harran Höyüğü, Türkiye’de İslamiyet döneminde kurulmuş en eski cami olma özelliğini taşıyan Harran Ulu Camii, avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan Dünyanın İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi )İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Harran evlerinden birini ziyaret ediyoruz. Harran gezimizi tamamladıktan sonra Urfa merkez için yola koyuluyoruz. Şehir merkezine geçerek yer alan Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Gezimizin ardından Bedesten ve Gümrükhan'da vereceğimiz serbest mola alışveriş yapabilirsiniz (EKSTRA) Yemek sonrasında Şanlıurfa’da meşhur ve simgelerinde biri olmuş Sıra Gecesine katılıyoruz (EKSTRA)

Konaklama Şanlıurfa

 

4.GÜN  MİDYAT – MOR GABRİEL MANASTIRI – MİDYAT KONUK EVİ – TELKARİCİLER ÇARŞISI – MARDİN – KASIMİYE MEDRESESİ – ESKİ MARDİN – ABBARALAR - ESKİ PTT BİNASI (ESKİ ŞAHTANA EVİ)

Sabah kahvaltısının ardından Mardin için yola koyuluyoruz. Dinlerin ve Dillerin bir arada bulunduğu, Türk, Kürt, Süryani, Arap her kültürden birçok insanın bir arada yaşadığı, kültürel ve etnik coğrafyanın bütünleştiği Mardin, el yapımı taş işçiliği ve kendine has dokusu ile ziyaretçilerini büyüleyen, kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin'de gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Artuklu sanatının her detayını taşıyan Taş işçiliğinin muntazam olarak sergilendiği Medrese uzun yıllar eğitim amaçlı kullanılmıştır. Rehberimiz sizi bu yapının özelliklerini anlatırken büyüleneceksiniz. Medreseden ayrıldıktan sonra Eski Mardin Meydanı'na varıyoruz ve aracımızdan inip taş kaplı dar sokaklarında yürümeye başlıyoruz. Belediye temizlik işlerinin kadrolu eşekler ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaralar'da hatıra fotoğraflarımızı çekiniyoruz. Güzel bir tarihi konak yapısı olan PTT binasını da görerek günümüzü sonlandırıyoruz ve Mardin’deki otelimize geçiyoruz.Mardin' e varışımızın ardından bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Deyrülzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümünü görüyoruz (Müsait olması durumunda gezilecek) MArdin gezimizin ardından Midyat için yola çıkıyoruz. Midyat’ a varışımızla birlikte ilk olarak (EKSTRA) öğle yemeğimizi alıyoruz ve ardından birçok dizinin çekildiği Midyat konukevi ve Mor Gabriel Manastırı ziyaret noktalarımız olacak (Müsait olması durumunda gezilecek). Mimarisiyle insanları etkileyen bu güzel kentte ziyaretlerimizin sonrasında Telkariciler çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz.

Konaklama MİDYAT

 

5.GÜN ADIYAMAN - KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – CENDERE KÖPRÜSÜ – ARSEMİA – NEMRUT TÜMÜLÜSÜ – NEMRUT GÜNBATIMI

Sabah kahvaltımızın ardından Adıyaman için yola çıkıyoruz. Diyarbakır ilimizi panaromik olarak görüyor ve Adıyaman' a kadar ilerliyoruz. Adıyaman'a ulaşmamızın ardından . Öncelikle burada (EKSTRA) öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından bizleri bekleyen minibüslerimize biniyoruz. Karakuş Tümülüsü'ne geliyoruz ve rehberimizin anlatımlarını dinliyoruz. Sonraki durağımız Roma İmparatorluğunun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği Cendere Köprüsü. Burada yapılan anlatımlar ve çekeceğimiz fotoğraflardan sonra, Kommagene Krallarının yazlık başkenti olan Arsemia' yı görüyoruz ve devamında 2100 m yükseklikte bulunan Nemrut dağının zirvesine ulaşıyoruz. Kommagene Kralı Antiochos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Muhteşem manzarası eşliğinde rehberimizin yapacağı anlatımlar sonrasında Gün Batımını seyrediyoruz (Bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak, tur programında herhangi bir değişiklik olmadan Gün doğumuna da çıkılabilir). Ardından tekrar minibüslerimize binerek Kahta' daki aracımıza ulaşıyor, Adıyaman' da bulunan otelimize yerleşiyoruz..

Konaklama ADIYAMAN

 

6.GÜN ADIYAMAN – ATATÜRK BARAJI- BİRECİK- HALFETİ – HALFETİ TEKNE TURU - GAZİANTEP - ESKİ ŞEHİR - BAKIRCILAR ÇARŞISI

Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra, Yol güzergahımız da seyir terasından Dünya’nın 6. ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajını görüp, İlk durağımız Birecik. Birecik Barajı’nın yapımıyla birlikte bir kısmı sular altında kalan Halfeti, 2. durağımız. Birecik Baraj Göl’ü üzerinde 1 saat süren bir Tekne Turuna (EKSTRA) çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ye dönüyoruz. Aracımıza tekrar binip yarım kalan Antep gezimizi tamamlamak üzere Gaziantep şehir merkezine ulaşıyoruz. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan Kale’yi panoramik olarak gezerek, pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Antepe gelmişken Baklava alışverişlerimizide tamamlayıp Gaziantep' den ayrılıp Adana' ya doğru yola çıkıyor Adana Şakir Paşa Havalimanı' na ulaştıktan sonra PEGASUS HAVAYOLLARI  saat 21:00 PC3015 seferi ile İzmir uçuşu ile uçuşumuza başlıyoruz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı' na inişimizin ardından siz değerli misafirlerimizle vedalaşıyor bi sonraki VOYELLETOUR organizasyonunda tekrar buluşmak üzere vedalaşıyoruz.