Edirne Çanakkale turu
Notice: Undefined index: level in /home/u8421094/voyelletour.com/v1/turdetay.php on line 171

EDIRNE ÇANAKKALE TURU

  Cuma akşamı yola çıkıyoruz, bizi uzun fakat zevkli gecicek bir yol macerası bekliyor, ilk durağımız Edirne çok seveceğinize ve gezerken hayranlık duyacağınıza eminimiz

Edirne, Anadolu’yu Avrupa’ya birleştiren bir konumda olması nedeniyle zengin bir kültüre de sahiptir. İl genelinde Osmanlı Türk kültürünü yansıtan 612 tarihi eser vardır. Bu eserlerden bir bölümü (ki bunlar Selimiye Camii, Üç Şerefeli Cami, Kervansaray, Meriç Köprüsü, Eski Cami v.b.) sağlamlılığını korumakta olup halen kullanılmaktadır. Bunlara benzer bir bölüm tarihi yapı da restore edilmektedir.  Edirne de gezilecek çok yer var bunlardan biri 1569-1575 yılları arasında inşa edilmiş, 2011 yılında Dünya Mirası listesine alınan muhteşem bir Mimar Sinan eseri. 

Caminin yapımında o kadar matematiksel veri var ki, insan okuyunca şaşırıyor, aklı almıyor. Mimar Sinan bu denklemleri çözerek camiyi tasarlamış. Cami kapısının girişinde bulunan zincir detayı ilk karşılaştığımız şey. Bu zincirin adı ‘Enaniyet Zinciri’ imiş. Bu Zincirle insanlar enaniyet ve benliklerini kapının dışında bırakır, günümüz tabiriyle daha camiye adım atmadan bir nevi sisteme format atarlarmış ,Yapı aslında Külliye şeklinde tasarlanmış ve hemen önünde bulunan.Selimiye Arastası da bu külliyenin bir parçası. Camiyi ziyaret ettikten sonra bu tarihi çarşıdan alışveriş yapabilirsiniz.

Edirne’ye gelip Karaağaç’a gitmeden olmaz. Tunca ve Meriç nehirlerinin üzerinden geçerek buraya varılıyor. Türkiye sınırlarından da geçen nehrin doğduğu yer Bulgaristan’dır. Ayrıca Türkiye’de bulunan 10.büyük akarsudur. Meriç Nehri üzerinde izlenen gün batımı, büyüleyici bir güzelliktedir. Meriç Nehri’ne ait bir efsane de bulunmaktadır. İki aşığın kavuşamadığı efsanevi bir aşk hikayesinin bitimine sebep olduğu rivayet edilen nehir, hem heybetiyle, hem de debisiyle masallara konu olmuştur. Şükrü Paşa Anıtı 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve şehitlerin anısına yapılmış. Savaş sırasında yokluk içinde Edirne’yi savunan Şükrü Paşa’nın, Edirne’nin savunma yerlerinden biri olan Kıyık Tabya’ya mezarı getirilmiş ve anısına bir anıt yapılmış. Anıtla beraber burada bulunan tabyada, Balkan Savaşları’nı anlatan ve Edirne halkının elinde bulunan eşyalardan oluşan bir müze oluşturulmuş.Ali Paşa Çarşısı, Türk İslam Müzesi, Edirne Büyük Sinegogu, Edirne Arkeoloji Müzesi, Lozan Anıtı, Rüstempaşa Kervansarayı, Edirne Bedesteni, Enez Kalesi, Saraçlar Caddesi, Kırkpınar, Bulgar Kilisesi.

Kendine özgülüğün tavana vurduğu bir yöre lehçesiyle tanışmak için bu tarih kokan şehri alın planlarınıza 


Sırada Çanakkale var fakat yol üzeri artık yorgun olacağımız için Keşan da konaklıyoruz. Akşam yemeğimizi ve konaklama yaptıktan sonra kahvaltımızı alıp dinlenmiş bir şekilde Çanakkaleyi gezmek için yola koyuluyoruz.ilk durağımız Çanakkale de tarihi  yarım ada  şehitlik gezisi gercek anlamda tarihi hissedip atmosferiyle yaşanan savaşları dinlerken ülkemiz için verilen o savaşları mücadeleleri öğrenirken göğüsümüz kabarıcak ve çok duygulu anlar yaşacağız. 


Buradan ayrıldıktan sonra TruvaÇanakkale şehir merkezinde bulunan, her gün binlerce kişinin yanından gelip geçtiği Truva Atı, savaş sanatında düşmanı yanıltmak için yapılmış bilindik öykülerin başında geliyor. Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girebilmek için yaptırdığı tahtadan at maketi olarak bilinir.

Günümüzde şehir merkezinde bulunan bu Truva Atı, turistlerin en çok merak ettiği yerlerden biri. Çanakkaleli bir usta olan Ahmet Karadeniz tarafından 1973 yılında yapımına başlanıyor. Yaklaşık iki yıl süren çalışmanın sonucunda 1975 yılında maket, ziyaretçisi ile buluşuyor.Son olarak türkülere konu olmuş Aynalı çarşı Günümüze kadar erişebilen orijinal kapısı ve kitabesiyle dikkat çeken bu çarşının, türküde adı geçen Aynalı Çarşı olduğu düşünülmektedir. Ancak kitabesinde Aynalı Çarşı adı geçmemektedir.Çarşının kırmızı taştan yapılmış kapısı kemerlidir. Kemerin kilit taşı kabartma çiçek desenleriyle süslenmiştir. Kemerin üstünde yer alan kitabe çarşı hakkında bilgi veren en önemli belgedir. Osmanlıca, İbranice ve Fransızca olmak üzere üç dillidir. Osmanlıca kitabede günümüz Türkçesiyle şöyle yazmaktadır. "Adaletliliği ile tanınan Sultan Gazi ikinci  Abdülhamid efendimiz hazretlerinin lütuf ve sahip çıkmalarıyla kendine bağlı Musevi uyruğundan İlyo Halyo kullarının çabalarıyla yaptırılmış ve gönülde yer tutan çarşıdır.